Trochę historii

Od powstania wsi, czyli jeszcze za czasów pańszczyzny, mieszkańcy Dąbrowy, podobnie jak i właściciele majątku Olbięcin, należeli do parafii Dzierzkowice odległej o ponad 20 km. Powodowane tą odległością trudności wpłynęły na decyzję o zmianie parafii. Staraniem mieszkańców dnia 21.02.1866r. wieś została przyłączona do parafii Rzeczyca Ziemiańska.
     W latach 80. XX wieku mieszkańcy podjęli starania o wybudowanie kościoła w Dąbrowie. W przedsięwzięciu tym pomagał im ówczesny proboszcz rzeczycki ks. Czesław Wójcik. Mieszkańcy Dąbrowy Zygmunt Pyzik i Henryk Kilianek ofiarowali plac pod budowę kościoła, który został poświęcony 27 maja 1984 roku przez biskupa Bolesława Pylaka. Rozpoczęła się budowa kościoła według projektu W. Woźnicy i J. Jakubka, która trwała do 1988 roku. Większość kosztów budowy ponieśli mieszkańcy. Głównymi murarzami kościoła byli Tadeusz Golecki i Bolesław Iracki, a w skład komitetu budowy weszli: Lucjan Ożóg, Bolesław i Maria Iraccy, Irena Ożóg, Aleksander Olszówka i Kazimierz Żak.
        Wielkim dobrodziejem świątyni był, wywodzący się z Dąbrowy, ksiądz kanonik Wincenty Szczepanik, który wspomagał budowę finansowo, ufundował dzwon oraz pierwsze szaty i naczynia liturgiczne.

Ksiądz kanonik Wincenty Szczepanik zdjęcie z początku lat 50. XX w.
       W 1991 roku Biskup Lubelski Bolesław Pylak poświęcił kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych. „25 marca 1992r. Papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji administracyjnej w Kościele w Polsce. Dekanat janowski i zaklikowski został odłączony od diecezji lubelskiej i przyłączony do diecezji sandomierskiej. 1994r. bp sandomierski Wacław Świerzawski erygował parafię Dąbrowa Olbięcka – Wola Trzydnicka.”1 Od 1999 roku Dąbrowa i Wola Trzydnicka funkcjonują jako odrębne ośrodki duszpasterskie – parafie.
         Proboszczami parafii w Dąbrowie byli: ks. Zygmunt Grabiec, ks. Jan Łagut, ks. Marian Bartnik, ks. Mieczysław Surus, ks. Mieczysław Janiec, ks. Wiesław Koniar, ks. Ryszard Wilk. Obecnie proboszczem jest ks. Stanisław Rząsa.
1Ks. Aleksander Baca „ Historia i teraźniejszość” s.37, Sandomierz 2007