Trochę historii

Od powstania wsi, czyli jeszcze za czasów pańszczyzny, mieszkańcy Dąbrowy, podobnie jak i właściciele majątku Olbięcin, należeli do parafii Dzierzkowice odległej o ponad 20 km. Powodowane tą odległością trudności wpłynęły na decyzję o zmianie parafii. Staraniem mieszkańców dnia 21.02.1866r. wieś została przyłączona do parafii Rzeczyca Ziemiańska.
     W latach 80. XX wieku mieszkańcy podjęli starania o wybudowanie kościoła w Dąbrowie. W przedsięwzięciu tym pomagał im ówczesny proboszcz rzeczycki ks. Czesław Wójcik. Mieszkańcy Dąbrowy Zygmunt Pyzik i Henryk Kilianek ofiarowali plac pod budowę kościoła, który został poświęcony 27 maja 1984 roku przez biskupa Bolesława Pylaka. Rozpoczęła się budowa kościoła według projektu W. Woźnicy i J. Jakubka, która trwała do 1988 roku. Większość kosztów budowy ponieśli mieszkańcy. Głównymi murarzami kościoła byli Tadeusz Golecki i Bolesław Iracki, a w skład komitetu budowy weszli: Lucjan Ożóg, Bolesław i Maria Iraccy, Irena Ożóg, Aleksander Olszówka i Kazimierz Żak.
        Wielkim dobrodziejem świątyni był, wywodzący się z Dąbrowy, ksiądz kanonik Wincenty Szczepanik, który wspomagał budowę finansowo, ufundował dzwon oraz pierwsze szaty i naczynia liturgiczne.

Fotografia ze zbiorów rodziny Żaków

Ksiądz kanonik Wincenty Szczepanik zdjęcie z początku lat 50. XX w.

W 1991 roku Biskup Lubelski Bolesław Pylak poświęcił kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych. „25 marca 1992r. Papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji administracyjnej w Kościele w Polsce. Dekanat janowski i zaklikowski został odłączony od diecezji lubelskiej i przyłączony do diecezji sandomierskiej. 1994r. bp sandomierski Wacław Świerzawski erygował parafię Dąbrowa Olbięcka – Wola Trzydnicka.”1 Od 1999 roku Dąbrowa i Wola Trzydnicka funkcjonują jako odrębne ośrodki duszpasterskie – parafie.
         Proboszczami parafii w Dąbrowie byli: ks. Zygmunt Grabiec, ks. Jan Łagód, ks. Marian Bartnik, ks. Mieczysław Surus, ks. Mieczysław Janiec, ks. Wiesław Koniar, ks. Ryszard Wilk, ks. Stanisław Rząsa. Obecnie proboszczem jest ks. Marcin Chłopek.
1Ks. Aleksander Baca „ Historia i teraźniejszość” s.37, Sandomierz 2007

Liczba odwiedzin: 20858